گروه سنی تولد تا یک سالگی
·  کارگاه‌های مادر و کودک :
کارگاه های مادر کودک خانه کودک سلاله ساقه منحصر به گروه سنی تولد تا سه سال بوده، و در هر کلاس، برنامه های مشخصی برای تقویت مهارت های رشدی کودکان در سنین مختلف اجرا می شود. در این کارگاه ها، کودکان فعالیت های مختلفی که توسط مربیان طراحی شده است را با همراهی مادر خود انجام می دهند، مادران نیز به صورت هم زمان در مورد فعالیت کودکان کسب دانش می نمایند تا بتوانند به این ترتیب بیشتر با ویژگی های سنی فرزند خود آشنا شوند،  همچنین قادر باشند فعالیت های مشابهی با ابزار خانگی برای فرزندشان تدارک دیده و به صورت مداوم به تحریک حواس فرزند خود و غنای تجربیات او بپردازند. از دیگر مزایای این کارگاه ها می توان آشنایی مادرهای هم دغدغه با یکدیگر را نام برد که در بسیاری موارد به ایجاد یک رابطه دوستانه میان آنها تبدیل شده و به داشتن حمایت عاطفی و اجتماعی لازم میان مادران و کودکان کمک شایانی می نماید. در هر گروه سنی، به طور ویژه بر یکی از مهارت‌های کودکان تاکید می‌شود که به اختصار با آن‌ها آشنا می‌شوید:
- گروه تولد تا 1 سال (آرامش و تجربه نو): در این کارگاه که با همراهی مادر و کودک به تقویت حواس پنج‌گانه‌ی کودک پرداخته و با بهره‌گیری از فنون و تکنیک‌های ماساژ به تقویت رابطه عاطفی و لمسی والدین و کودک می‌پردازیم. همچنین با بازی‌هایی طراحی شده، به تقویت هماهنگی‌های دست و چشم کودک پرداخته و با دادن اطلاعات جامع در مورد تغذیه و خواب کودک، به صورت همه جانبه مادران را برای حفظ سلامت فرزندشان همراهی می‌کنیم.
- گروه یک تا سه سال (جنب و جوش و ذهن پویا): کودکان در این سن به سطحی از مهارت می‌رسند که می‌توانند کنترل بیشتری روی عضلات خود داشته و مهارت‌هایی از جمله راه رفتن، استفاده از دستشویی و غیره را فرا بگیرند. به همین ترتیب در کارگاه‌های این گروه سنی به طور ویژه، به پرورش مهارت‌های حرکتی کودکان از جمله تعادل می‌پردازیم و با دانش افزایی‌هایی که برای مادران برگزار می‌شود، آن‌ها را با روش‌های ایمن و صحیح گرفتن کودک از شیر و پوشک نیز آشنا می‌نماییم.
در کارگاه‌های سنین 2.5 تا 3 سال، کودکان با همراهی مربیان به تدریج برای کسب استقلال و جدایی از مادران آماده می‌شوند و به آنان انگیزه و امنیت کافی برای حضور در مهد و شرکت در کارگاه‌های بدون مادر داده می‌شود.
امروزه دیگر این موضوع اثبات شده است که حتی جنین انسان نیز تحت تاثیر محیط قرار می گیرد و به همین ترتیب نوزاد، پس از به دنیا آمدن هم در اولین روزها و هفته‌های زندگی‌اش از محیط بسیار تاثیر می‌پذیرد.وقتی از محیط پیرامونی صحبت می‌کنیم، منظور تمامی شرایطی است که به لحاظ عاطفی و طبیعی در اطراف کودک رخ می‌دهد یعنی حال و احوال والدین، نحوه تعامل آن‌ها با کودک، شرایط زیستی او و غیره. با توجه به این واقعیت تصمیم گرفتیم به همراه متخصصین و مربیان با تجربه به آموزش مادران و برگزاری کارگاه‌های مادر و کودک بپردازیم.
به علت اهمیت و حساسیت یکسال نخست زندگی کودکان، تیم تحقیقاتی خانه کودک سلاله به کار مطالعه و جمع آوری اطلاعات در مورد وضعیت رشدی کودکان زیر یک سال و همچنین مطالعه و بررسی انواع برنامه‌هایی که در کشورهای دیگر برای این سن انجام می‌شود، پرداخته و نظریه‌ها و یافته‌های پژوهش‌های معتبر جهانی را در این زمینه جمع آوری کرده و سپس برنامه‌ها و فعالیت‌های تربیتی بومی شده را از این مجموعه علمی استخراج کرده اند.
با توجه به مشغله مادران در یک سال نخست تولد کودک، در این مجموعه به منظور افزایش آگاهی و دانش مادران درباره وضعیت رشدی کودکان، تغذیه، بهداشت و... برنامه‌های دانش‌افزایی مادران با رویکردی کاربردی اجرا می‌گردد.
طبق نظریات روانشناسان رشد، کودکان زیر یک سال به وسیله حواس پنج‌گانه خود جهان خارج را می‌شناسند و توانایی‌ها و هوش آن‌ها وابسته به قدرت این حواس است. بنابراین در کارگاه‌های مادر و کودک، مربیان با اجرای فعالیت‌ها و بازی‌های متنوع حواس پنج‌گانه کودکان مانند حس لامسه، بویایی و شنیداری آنها را تقویت می‌کنند. همچنین خلاقیت و توانمندی مادران را نیز برای تعامل هدفمند و موثر با کودکان افزایش می‌دهند.
با توجه به اهمیت تماس پوستی مادر و کودک، برنامه ماساژ که فعالیتی لذت بخش برای کودک بوده و موجب تقویت عضلات و استخوان‌ها و نیز انتقال احساس عاطفی و آرامش بخشی از جانب مادر به کودک می شود، توسط مربیان ما در کارگاههای مادر و کودک آموزش داده می‌شود.
با توجه به اینکه مادران در طول دوره بارداری و یک سال اول تولد نوزاد، تحرک و فعالیت کم تر و محدودتری داشته اند و در این دوران تمام توجه خود را برای نوزادشان گذاشته‌اند، برای بازیابی روحی و جسمی مادران و جلوگیری از افسردگی پس از زایمان، برنامه‌هایی نظیر اردوهای طبیعت گردی، کلاس بازی، کارگاه‌های پدر و کودک و ... را برگزار می‌کنیم که در کلیه این برنامه‌ها والد و کودک همراه با هم از فعالیت‌ها لذت می‌برند.
آمدن این مهمان کوچک، زندگی زوج‌های جوان را از هر جهت تحت تاثیر قرار می دهد و زندگی زناشویی آن‌ها را نیز با چالش‌های جدیدی روبرو می کند. به همین منظور در مجموعه کارگاه‌های دانش افزایی، دوره‌هایی را برای والدین خواهیم داشت تا دانش و مهارت‌های لازم برای عبور موفقیت آمیز از این مرحله را به خوبی کسب کند.

 

 

کارگاه مادر و کودک ( قسمت اول) کارگاه مادر و کودک ( قسمت دوم)
کارگاه مادر و کودک ( قسمت سوم)